سوالات متداول

پرسش و پاسخ متـداول

اگر جواب سوالی که به دنبال آن هستید را اینجا نیافتید با ما تماس بگیرید

شما می توانید در اینجا تعدادی از متداول ترین سوالات در مورد خدمات آزمایشگاه تشخیص طبی و پاتولوژی کوثر را مشاهده کنید. جواب این سوالات به صورت کلی داده شده و تنها جهت راهنمایی به منظور انتخاب روشی صحیح برای دریافت پاسخ دقیق سوالات پیش از مراجعه به آزمایشگاه تخصصی کوثر می باشد.
کارشناسان ما همواره پاسخگوی سوالات شما خواهند بود. همچنین در صورتی که شما نیاز به مشاوره و یا راهنمایی بیشتردارید که پاسخ آن را در بین سوالات این صفحه مشاهده نمی کنید می توانید از طریق راه های ارتباطی که در صفحه تماس با ما آورده شده است با ما در ارتباط باشید. تیم حرفه ای آزمایشگاه کوثر تلاش می کند تا به تمامی سوالات و ابهامات شما در کوتاه ترین زمان پاسخ دهد و شما را در جهت رفع نگرانی هایتان به بهترین شکل ممکن همراهی کند.

بیشتر آزمایشات را در هر ساعتی از روز میتوان انجام داد مشروط بر اینکه شرایط آن آزمایش از قبیل ساعت ناشتایی رعایت شود.

از آنجائی که در آزمایشگاه های مختلف از دستگاه ها و کیت های مختلف استفاده می شود و در برخی موارد حتی در یک ازمایشگاه بدلیل نبودن کیت مارک قبلی مجبور به استفاده از کیت با برند دیگری شود از این رو نرمالها و واحدهای ان ازمایش با هم فرق میکند و در نهایت جوابها متفاوت می شوند البته نمی توان منکر این موضوع باشیم که جوابها به علت سهل انگاری پرسنل – استفاده نکردن از کیت های مرغوب و خطاهای ازمایشگاهی با هم متفاوت باشند از اینرو مشتریان بایستی با بصیرت بیشتری نسبت به انتخاب ازمایشگاه مبادرت ورزند.

بدلیل استفاده از تجهیزات وکیتهای متنوع تخصصی در بعضی از ازمایشگاهها که این وسایل و کیت ها ارزششان چندین برابر می باشد تعرفه های جداگانه تصویب گردیده از این رو قیمتها متفاوت می باشند.

به هیچ وجه داروی خود را قطع نکنید . در برخی آزمایشات مانند تست تنفسی اوره و یا اندازه گیری کاتاکولامین های ادرار، مصرف برخی داروها باعث تداخل در نتیجه تست میشود که در اینصورت آزمایشگاه لیست داروهای فوق را در اختیار مراجعین قرار میدهد که با پزشک معالج مطرح گردد و مورد صلاحدید قرار گیرد.

برای آزمایش قند ۱۲-۱۰ ساعت ناشتایی کافی است. زمان ناشتایی بیشتر از این مقدار، برخلاف تصور میزان قند را بالا می‌برد.

برای آزمایش چربی حداقل ۱۲ ساعت ناشتایی لازم است. شایان ذکر است که که برای اطمینان از نتیجه ی تست چربی خون، باید برای مدت حداقل ۲ هفته دارای یک رژیم غذایی متعادل باشید.

مصرف حتی یک نخ سیگار و سایر دخانیات سبب تغییر در غلظت اغلب تست ها از جمله اسیدهای چرب آزاد اپی نفرین، آلدوسترون و کورتیزول می‌شود.
مصرف الکل میزان تری گلیسرید و اسید اوریک را افزایش میدهد و در افرادی که مصرف طولانی الکل دارند میزان کلسترول ،اسید اوریک افزایش می یابد.

بله، در زمان ناشتایی، نوشیدن مایعات به غیر از آب ومصرف سیگار حتی یک نخ و سایر انواع دخانیات سبب تغییرات در غلظت اسیدهای چرب پلاسما، اپی نفرین، آلدوسترون و کورتیزول می‌شود.
مواد مخدر نیز بر تستهای آزمایشگاهی اثر می‌گذارد، مثلا هروئین باعث افزایش هورمونهای تیروئید می‌شود.

بسیاری از مواد در چرخه قاعدگی تغییر می‌یابند، مثلا کلسترول در زمان تخمک گذاری به میزان زیادی کاهش می‌یابد، فسفات و آهن در طول دوره قاعدگی کاهش می‌یابد.

آزمایشات تیروئید نیازی به محدودیت مصرف غذا و مایعات ندارد اما به علت اثری که افزایش چربی بر نتایج آزمایشات تیروئید دارد بهتر است ۳-۴ ساعت قبل از انجام آزمایش غذا مصرف نشود.
لازم به ذکر است مصرف یا قطع دارو باید به آزمایشگاه اطلاع داده شود.